آشنایی با انواع پودر بندکشی - پاورمیکس

آشنایی با انواع پودر بندکشی پودر بند کشی یا مرز بندی (Bandage powder )، فراورده ای سیمانی است که از ترکیب سیمان,مواد پلیمری,مواد آلی,فیلترهای معدنی,رنگدانه ها و... که برای پرکردن و نفوذ ناپذیری درزهای بین کاشی، آجر و سنگ، پرسلان ها، اسلب ها، آجرهای نما و سایر روکش‌های سرامیکی هستند.

آشنایی با انواع پودر بندکشی 

پودر بند کشی یا مرز بندی (Bandage powder )، فراورده ای سیمانی است که از ترکیب سیمان,مواد پلیمری,مواد آلی,فیلترهای معدنی,رنگدانه ها و... که برای پرکردن و نفوذ ناپذیری درزهای بین کاشی، آجر و سنگ، پرسلان ها، اسلب ها، آجرهای نما و سایر روکش‌های سرامیکی  هستند.نصب شده در برابر رطوبت و آب بر روی سطوح استفاده می شود. بندکشی علاوه بر زیبایی نتیجه ی کار باعث عمرو کارایی مصالح به کار رفته خواهد شد.

بیشتر بخوانید: پودر بندکشی ضد آب

به پرکردن شکاف ها و ترک های موجود در نمای ساختمان با مواد و مصالحی مانند ساروج یا سیمان بندکشی گفته میشود.

ملات بند کشی علاوه بر زه کشی و مرزبندی انواع سنگ، کاشی و سرامیک و موزائیک در درز بندی قطعات پیش ساخته بتنی و سیمانی و نیز انواع ترک ها تا عمق ۱۵ میلی متر مورد استفاده قرار می گیرد.  

برای استفاده از پودر بندکشی و به دست آوردن ملات فقط کافی است این پودر با مقدار مشخصی آب مخلوط شود. پس از آن می‌توان به شیوه‌های مختلفی در فواصل میان کاشی‌ها و سرامیک‌ها عملیات بندکشی را انجام داد. کاربرد بندکشی در سرویس‌های بهداشتی بسیار رایج است. 

انواع پودر بندکشی

در گذشته از معمولا از مخلوط سیمان و پودر سنگ  صورت دوغاب استفاده می‌شد، برای روان شدن و نفوذ در درزها باید آب زیادی به مخلوط اضافه کرد که میزان زیاد آب در زمان کوتاهی پس از تبخیر آب سبب فرو رفتگی بندها شده که این فرورفتگی محل تجمع آلودگی و جرم خواهد بود. 

استفاده از ابزار ضدعفونی و پاک کننده‌هابه تدریج باعث کنده شدن این لایه شده و با ایجاد تخلخل و موجب آلودگی بیشتر و سریعتر بندها میشود. با توجه به رنگ سیمان در دو رنگ سفید و خاکستری وجود داشت. در مواردی برای ایجاد ظاهری زیبا و متناسب با طرح از پودرهای رنگی چون دوده، اخرا و لاجورد استفاده می‌شد، اما استحکام لازم را نداشت. 

نوع مواد بندکشی بر اساس کاربری فضا انتخاب می شود:

1-مواد بندکشی اپوکسی

مواد بند کشی مناسب برای فضای صنعتی و کارخانجات تولید مواد غذایی که باید مدام با اسید های قوی شسته شود، پایه اپوکسی است که در برابر اسید ها و بازها بسیار مقاوم می باشد.

در پودرهای اپوکسی از سیمان و آب استفاده نمی شود. این پودرها از رزین اپوکسی، مواد پرکننده سیلیس، رنگدانه ها و یک ماده سخت کننده تشکیل شده اند. پودرهای اپوکسی نسبت به پودرهای سیمانی به میزان قابل توجهی بدون تخلخل هستند و در مکانهایی که اسیدها و روغن ها وجود دارند، مانند آشپزخانه ها بسیار مناسبند.

پودرهای اپوکسی به دو صورت بدون ماسه و  با ماسه تولیدمیشوند. این نوع پودرها گران قیمت هستند ولی مکان هایی که زیاد کثیف می شود یک انتخاب عالی هستند. این نوع پودر کاش های بدون لعاب و سنگ آهک را لکه دارمی کند. قبل از شروع کار باید لبه کاش ها پوشانده شود.پودرهای اپوکسی نیاز به آب بندی ندارند.

2-مواد بندکشی سیمانی

برای فضای مسکونی یا اداری از پودرهای بندکشی پایه سیمان استفاده می شود که دارای رزین های پودری است و بعضا در برابر اسید های خانگی مقاوم می باشند که می توان در فضاهایی چون سرویس بهداشتی و حمام که با مواد پاک کننده و ضدعفونی کننده مورد شستشو قرار می گیرند استفاده شود. 

پودرهای سیمانی دارای طیف وسیعی از رنگ ها هستند. این پودرها با آب مخلوط می شود. برای استفاده از پودرهای سیمانی با کاشی های متخلخل یا سنگ های طبیعی ابتدا باید لبه کاشی ها را پوشاند.

پودر بندکشی

3-مواد بندکشی پایه پولی یورتان 

این مواد نیز جهت درزهای انبساط یا درزهای ژوئن استفاده می شود .این نوع مواد به راحتی و آماده در سطل های بسته بندی شده به فروش می رسد. بسیار محکم و ضد لک هستند و برای سرویس های بهداشتی نیز مناسبند.

4. مواد بندکشی فوران (Furan)

پودرهای فوران مانند اپوکسی است، اما از پلیمرهای الکل های غنی شده ساخته می شود و از مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی برخوردار است. این نام از الکل فوفوریل موجود در فرمول گرفته شده است. در این نوع پودرها از آب استفاده نشده است. 

فوران ها دو جزئی هستند که حاوی یک رزین فوران و یک پودر پرکننده با کاتالیزور اسیدند. این کاتالیزور اسیدی است که باعث بهبود رزین های فوران شده و یک رزین حرارتی را تشکیل می دهد که دارای مقاومت شیمیایی، فیزیکی و حرارتی بی نظیر است.

پودر Furan در مناطقی که در معرض مواد شیمیایی و چربی هستند استفاده می شود. این پودرها معمولاً برای پروژه های صنعتی مانند آزمایشگاه ها، کارخانه های لبنیات و کارخانه های بسته بندی گوشت استفاده می شوند چون مراحل نصب آسانی ندارند. پودرهای فوران معمولاً فقط به رنگ مشکی موجود هستند.

بخارات این مواد سمی است و مهارت های خاصی لازم است و باید در مواقعی  انجام شود که دما باید بین 60 درجه و 90 درجه فارنهایت باشد.

تقسیم بندی پودر بندکشی از نظر مواد تشکیل دهنده

1-پودر بندکشی رنگی

پودرهای بندکشی به دلیل وجود سیمان سفید یا سیمان پرتلند معمولا سفید هستند اما برای ایجاد هماهنگی بیشتر در رنگ و ظاهر با کاشی و سرامیک، محصولات متنوع در طیف های رنگی تولید می شود که اضافه کردن رنگ در ترکیب، تغییری در خصوصیات شیمیایی این محصول نخواهد داشت.

2-پودر بندکشی پلیمری

نانو ماده اصلی در ساخت پودر بندکشی پلیمری است و پلیمر با سیمان پرتلندترکیب می شود. این ترکیب باعث ایجاد یک ماده بسیار مناسب و مستحکم و غیر قابل نفوذ در برابر رطوبت برای بندکشی به وجود آورده است.

3-پودر بندکشی ضد اسیدی

این پودر از مواد معدنی ویژه ساخته شده می باشد که از رزین‌های پودری به عنوان تکمیل کننده آنها استفاده شده ا و در برابر اسیدهای متوسط و ضعیف، مقاومت خوبی دارد. پودر بندکشی ضد اسید در کف آزمایشگاه‌های شیمیایی استفاده می شود.

4-پودر بندکشی آنتی باکتریال

کاشی و سرامیک‌های آنتی باکتریال در بیمارستان‌ها و درمانگاه کاربردی است و از هر گونه رشد باکتری و میکروب جلوگیری می کند. به همین دلیل در کنار کاشی‌ها و سرامیک‌های آنتی باکتریال سعی می‌کنند که از پودرهای بندکشی آنتی باکتریال هم استفاده کنند. این پودرها در مقایسه با سایر انواع از قیمت بالاتری دارند.

بسیاری از ساختمان‌های بهداشتی از جمله بیمارستان‌ها و درمانگاه با توجه به کاربری که دارند و همچنین محل های دارای رطوبت و نم مانند سرویس های بهداشتی و حمام و استخرها هستند چون در ترکیب آنها از مواد ضد باکتری و ضد قارچ استفاده شده است ترجیح می‌دهند که از کاشی و سرامیک‌های آنتی باکتریال استفاده کنند تا از هر گونه رشد میکروارگانیسم‌های خطرناک مانند باکتری و میکروب جلوگیری کنند. 

این پودر قیمت بالایی دارد و همچنین بسیار قابل انعطاف و شکل پذیر می باشد.

5-پودر بندکشی ضد آب

همه پودرهای بندکشی به میزان مختلف توانایی جلوگیری از نفوذ رطوبت را دارند اما این نوع از پودرهای بندکشی توانایی ضد آب در مقیاس بالایی دارد.در ساخت این نوع پودرها اغلب از رزین‌ها استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید: پودر بندکشی آب بند

تقسیم بندی پودرهای بندکشی از نظر مصالح

1-پودرهای بندکشی آجر

این نوع از ترکیب سیمان پرتلند و پودر سنگ ساخته می شود. اندازه دانه‌های این نوع از پودرها نسبت به پودرهای بندکشی مورد استفاده در کاشی و سرامیک درشت‌تر است و برای پر کردن فواصل ۶ تا ۲۰ میلی‌متری قابل استفاده می باشد. چون عموما آجر در فضاهای خارجی استفاده می شود ، مقاومت پودر بندکشی آجر در برابر شرایط آب‌وهوایی مختلف بسیار بالا است.

2-پودرهای بندکشی کاشی و سرامیک

این نوع پودر بسیار رایج و مورد استفاده در فضاهای داخلی مانند آشپزخانه‌ها و سرویس‌های بهداشتی می باشد. انواع و تنوع مختلفی هم در بازار موجود است. اندازه بسیار ریز، مقاومت در برابر نفوذ رطوبت و همخوانی با فضای داخلی از مهم‌ترین  مزایای این نوع پودر بندکشی هستند.

3-پودرهای بندکشی سنگ تراوتن و سایر سنگ ها

فاصله میان سنگ‌ها نسبت به مصالح دیگر بیشتر است و به همین علت از پودرهای با اندازه‌های درشت‌تر مثل پودرهای بندکشی آجراستفاده می‌شود. این پودر‌ها چون در فضای خارجی و در تماس  با شرایط آب و هوایی مختلف هستند از از دو نوع دیگر مقاومتتر و دارای  استحکام بیشتری هستند. با توجه به اینکه فرآیند و مواد خاصی در ساخت به کار برده نمی‌شود، ارزان‌تر از دو نوع دیگر است. این محصول با نام های دیگری مانند پودر سنگ و سیمان سفید در صنعت ساخت و ساز شناخته می شود.

پاورمیکس

12مزیت استفاده از بندکشی

1-ایجاد عایق رطوبتی

2-ایجاد لایه آنتی باکتریال

3-ایجاد استحکام در سطح در برابر ترک خوردگی و شکستن

4-سهولت در اجرا

5-ملات پس از خشک شدن منقبض نمی شود 

6-تنوع رنگ 

7-ایجاد استحکام بیشتر بین سطوح

8-ماندگاری رنگ ها در مدت طولانی

9-صرفه جویی در زمان

10-صرفه اقتصادی

11-افزایش سرعت کار در کاشی کاری 

12-حفظ پاکیزگی کاشی و سرامیک 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 
برگشت به بالا