پودر بندکشی آجر - پاورمیکس

می توان گفت بند کشی مکمل زیبایی آجر نما است. آجرنما جزو مصالح پرکاربرد است که هم در نمای بیرونی و هم در نمای داخلی ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می گیرد.

پودر بندکشی آجر

می توان گفت بند کشی مکمل زیبایی آجر نما است. آجرنما جزو مصالح پرکاربرد است که هم در نمای بیرونی و هم در نمای داخلی ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می گیرد. پودر بندکشی از نظر مصالح به سه دسته تقسیم می شود:

1- پودرهای بندکشی کاشی و سرامیک

2- پودرهای بندکشی سنگ تراوتن و سایر سنگ ها

3- پودرهای بندکشی آجر

پودر بند کشی آجر نما به ملاتی که در فاصله بین آجر نماها قرار می‌گیرد گفته می شود. پودر بندکشی آجر نما از پلیمرهای پودری، سنگدانه‌های مناسب، سیمان، غلیظ کننده و افزودنی‌های شیمیایی مجاز تشکیل شده است که برای استفاده با آب ترکیب می شود و ملات چسب مانندی به دست می آید و درزهای خالی بین آجرها را با استفاده از قلم بندکشی آجر یا دستگاه بندکشی آجر نما را پر می کند. 

پودر بندکشی آجر

بندکشی دیوار آجری علاوه بر زیبایی، باعث استحکام و چسبندگی بیشتر آجر نما روی سطح کار می شود. پودر بند کشی آجر نما در رنگ های متنوع در بازار عرضه می شود و برای انواع آجر و آجر نما مثل آجر نسوز، سفال، سنتی و آجر کف استفاده می شود.

اگر بندکشی آجرنما ترک بخورد علاوه بر زشتی نمای ساختمان، آب وارد ترک می شود و در فصل سرما یخ می زند و پس از منبسط شدن باعث خرابی در دیوار خواهد شد. پس انتخاب پودر بندکشی مناسب دارای اهمیت زیادی است.

بیشتر بخوانید: انواع ملات های هوایی 

مراحل ساخت خمیر بندکشی

امروزه پودر بندکشی آماده در بازار عرضه می شود که نسبت ترکیب مواد به خوبی رعایت شده و تنها با اضافه کردن آب ملات آماده می شود. بزرگترین مزیت این پودرهای آماده حذف خطای انسانی در ترکیب مواد اولیه پودربندکشی آجر می باشد. 

این ملات ها تنوع زیادی دارند از جمله پودر بندکشی نانو که افزایش مقاومت بندها در برابر نوسانات دمایی و مقاومت در برابر اشعه های خورشید از مهمترین مزیت های این نوع محصول است. این محصول به صورت یک به یک با آب ترکیب می شود. الیاف پروپیلن موجود در ترکیب پودر بندکشی آماده، مقاومت بالایی ایجاد می کند.

پودر بندکشی سنتی به این صورت ترکیب می شود: 

به ازای هر پیمانه پودر سیمان سفید 3 پیمانه پودر خاک سنگ که باید الک شود تا پودر یکدست شود. مرحله بعد اضافه کردن آب است و بعد از به هم زدن مواد ملات آماده می شود.

در صورتی که بخواهیم خمیر بندکشی رنگی درست کنیم در مرحله ترکیب مواد خشک بهتر است رنگ پودری مورد نظر را اضافه کنیم. البته پودرهای بندکشی آماده در رنگ های مختلف تولید و عرضه می شود. 

برای استفاده کافی است سطح آجر با آب مرطوب شود و استاد کار با قلم‌های مخصوص بندکشی بین آجرها  را پر می کند به این صورت که اول بندهای افقی و سپس بندهای عمودی پر می شود و در صورت نیاز بعد از انجام بندکشی با برس و پارچه‌های تمیز، لکه های ملات پاک می شود.

تقسیم بندی پودر بندکشی از نظر مواد تشکیل دهنده:

1-پودر بندکشی رنگی

پودرهای بندکشی به دلیل ترکیب سیمان سفید یا سیمان پرتلند معمولا سفید هستند اما برای ایجاد هماهنگی بیشتر در رنگ و ظاهر، رنگ به پودر اضافه می شود. با اضافه کردن رنگ در ترکیب، تغییری در خصوصیات شیمیایی این محصول بوجود نمی آید.

2-پودر بندکشی پلیمری

نانو ماده اصلی در ساخت پودر بندکشی پلیمری است، پلیمر با سیمان پرتلند ترکیب می شود. این ترکیب باعث ایجاد یک ماده بسیار مناسب و مستحکم و غیر قابل نفوذ در برابر رطوبت برای بندکشی به وجود آورده است.

قیمت پودر بندکشی آجر

3-پودر بندکشی ضد اسیدی

این نوع پودر از مواد معدنی ویژه ای ساخته شده است و از رزین‌های پودری به عنوان تکمیل کننده آنها استفاده شده و در برابر اسیدهای متوسط و ضعیف، مقاومت خوبی دارد. پودر بندکشی ضد اسید معمولا در کف آزمایشگاه‌های شیمیایی استفاده می شود.

4-پودر بندکشی آنتی باکتریال

کاشی و سرامیک‌های آنتی باکتریال در بیمارستان‌ها و درمانگاه کاربردی است و از هر گونه رشد باکتری و میکروب جلوگیری می کند. به همین دلیل در کنار کاشی‌ها و سرامیک‌های آنتی باکتریال سعی می‌کنند که از پودرهای بندکشی آنتی باکتریال هم استفاده کنند. این پودرها در مقایسه با سایر انواع از قیمت بالاتری دارد و همچنین بسیار قابل انعطاف و شکل پذیر می باشد.

5-پودر بندکشی ضد آب

همه پودرهای بندکشی به میزان مختلف قابلیت جلوگیری از نفوذ رطوبت را دارند اما این نوع از پودرهای بندکشی توانایی ضد آب در مقیاس بالا را دارا می باشد. در ساخت این نوع پودرها اغلب از رزین‌ها استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: ملات آماده باسکاتی

15 مزیت استفاده از پودر بندکشی آجر

1- به دلیل چسبندگی بسیار زیاد به آجر باعث افزایش استحکام و مقاومت بنای آجری می شود.

2- در زیبا سازی نمای خارجی و داخلی ساختمان نقش مهمی دارد.

3- از سقوط آجر نما جلوگیری می کند.

4- یک عایق رطوبتی است.

5- ایجاد استحکام در سطح در برابر ترک خوردگی و شکستن

6- به راحتی قابل اجراست.

7- در زمان صرفه جویی می شود

8- باعث افزایش سرعت کار می شود.

9- ملات پس از خشک شدن منقبض نمی شود 

10- تنوع رنگ زیادی دارد.

11- رنگ ها در مدت طولانی ماندگار هستند.

12- صرفه اقتصادی دارد.

13- ضد شوره و ترک  می باشد.

14- در برابر باران اسیدی مقاوم است.

15- در برابر تابش خورشید و اشعه یو وی مقاوم است.

پاورمیکس

چند توصیه کاربردی در موقع استفاده از پودر بندکشی آجر

1- حداقل 24 ساعت بعد از اتمام نصب آجر نما بندکشی را شروع کنید.

2- ملات را ۱۵ دقیقه استراحت دهید و پس از آن استفاده کنید.

3- در هنگام کار از دستکش، ماسک و عینک مخصوص استفاده کنید.

4- ظرافت در بندکشی نما بسیار مهم است.

5- از بندکشی دیوار آجری در سرما و یخبندان اجتناب کنید.

6- در صورت استفاده از رزین برای ضد آب کردن آجر نما، نما را کاملا خشک کنید.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 
برگشت به بالا