×

آشنایی با چسب بلوک سبک و مزایای آن - پودر بندکشی

چسب بلوک سبک از انواع ملات خشک ساخته شده که بر اساس الزامات استاندارد ملی ایران و استانداردهای روز دنیا طراحی و تولید شده است.

آشنایی با چسب بلوک سبک و مزایای آن

انتخاب نوع ملات، باید بر حسب ویژگی هایی مانند جنس و مواد تشکیل دهنده بلوک انتخاب شود؛ چون چسب بلوک سبک یا به اصطلاح سیمانی با فرمولی پیشرفته ای و سازگار با بلوک سبک که دارد مناسب‌ ترین و بهترین محصول جهت متصل کردن این نوع بلوک ‌ها است و علاوه بر آن چسب بلوک سبک با استفاده از ملات مخصوص برای چیدمان دیوار و چسباندن بلوک ‌ها به یکدیگر کاربرد فراوانی دارد.

آشنایی با چسب بلوک سبک و مزایای آن

چسب بلوک سبک از انواع ملات خشک ساخته شده که بر اساس الزامات استاندارد ملی ایران و استانداردهای روز دنیا طراحی و تولید شده است که به خاطر داشتن استحکام و مقاومت بسیار بالا در برابر ضربه، کاهش بار مرده ساختمان، انعطاف پذیری و مقاومت آن در برابر شرایط محیطی و رطوبت برای ساختن سازه هایی با مقاومت عالی استفاده می شود به خاطر اینکه این نوع مواد برخلاف دیگر ملات هایی که تا به حال از آن استفاده می شد، باعث افزایش سرعت در روند انجام و اجرای کار می شود و وزن سازه ای که با چسب بلوک سبک ساخته می شود بسیار کم تر بوده و تا ۷۵ درصد کاهش خواهد داشت چون سازه مورد نظر بسیار فشرده تر از دیگر سازه ها می باشد و در عین حال ضخامت کمتری دارد.

بیشتر بخوانید: ملات سیمان بدون ماسه

ویژگی های چسب بلوک سبک 

1)مقاومت چسبندگی بالا با یک لایه پوشش نازک.

2)چسب از قبل مخلوط شده است، مخلوط کردن و اتصال آن آسان است.

3)از آنجا که بسیار نازک است (۳ تا ۵ میلی متر)، قیمت چسب بسیار کمتر از ملات سیمانی در می آید. از لحاظ اتصال و استفاده با صرفه بوده و قیمت بلوک سبک سیمانی در دیوار چینی نهایتا مقرون به صرفه است.

4)مقاومت کششی بالا در زمان کمتری حاصل می شود.

5)از آنجا که ضخامت چسب بسیار نازک است، ترک مفاصل را از بین می برد، پس ضد ترک دیوار بلوکی است.

6)کیفیت عایق حرارتی استثنایی

7)از آنجا که چسب بر پایه پلیمر است، مناسب برای ساختمان های سبز است.

مزایا استفاده از چسب بلوک سبک در ساختمان سازی

مزایا استفاده از چسب بلوک سبک در ساختمان سازی

1)داشتن قدرت چسبندگی ۴ برابر ملات ماسه سیمان

2)دارای قابلیت اجرا بر روی سطوح عمودی و افقی

3)آماده شدن در سریع ترین زمان ممکن بدون نیاز به ساخت ملات

4)داشتن قیمت بسیار کمتر دیوارچینی نسبت به ملات ماسه سیمان

5)این نوع چسب ها میزان مصرف بسیار کم تری نسبت به ملات ماسه سیمان دارند

6)مقاومت بسیار بالا در برابر تغییرات دما و سیکل های حرارتی و در برابر شرایط محیطی و رطوبت

7)بدون نیاز به هر گونه افزودنی قابل استفاده است

8)زمان دهی مناسب جهت چسباندن قطعات بلوک

9)میزان مصرف پایین، بدون ضایعات، بدون پرت و دور ی

10)استحکام و مقاومت بالا در برابر هر نوع ضربه وارد شده

11)انعطاف‌ پذیری و کارایی عالی

بیشتر بخوانید: آشنایی با موزاییک پلیمری و کاربردهای آن

کاربرد چسب بلوک سبک 

استفاده جهت دیوارکشی و تیغه کشی با بلوک های سبک و نصب کاشی و سرامیک در کف سازه

چسباندن هر نوع اجسام فیزیکی دیگر به بلوک های سیمانی

تولید سازه های با استحکام و مقاومت بسیار بالا

ساختن سازه ای با وزن کم

روش مصرف چسب بلوک سبک

روش مصرف چسب بلوک سبک

در مصرف چسب بلوک سبک باید اول به پودر چسب، آب تمیز دارای حرارت متعادل (حدود ۲۰ درجه سانتی گراد) اضافه کرد و تا حدی که خوب مخلوط شود بهم زد (نکته: میزان آب مورد استفاده اولیه حدود ۳۰ درصد وزن چسب پودری است) بعد از هم زدن چسب مخلوط شده با آب را حدود ۵ دقیقه تامل کنید تا فعل و انفعالات شیمیایی لازم انجام شود، بعد از این کار دوباره مخلوط را هم بزنید تا ملات یکدست و همگن شود و در صورت نیاز، مجدد به آن آب اضافه کنید.

چسب که آماده شد آن را بر روی سطح کار پخش کنید و توجه کنید ضخامت و مساحتی که چسب را روی آن می ریزید باید در حدی باشد که رویه چسب خشک نشود و چسبندگی آن مناسب برای اتصال باشد (نکته: حدود یک متر مربع و ضخامت آن بین ۳ تا ۶ میلی متر، برای هر مرتبه باشد) چسب را با کاردک دندانه دار و یا ماله روی سطح کاملا پخش کنید و بلوک سبک را بر روی چسب قرار دهید بعد از تنظیم محل بلوک، اندکی آن را فشار دهید تا از چسبندگی آن به لایه های زیرین، اطمینان حاصل کنید.

بیشتر بخوانید: چسب آجر چیست؟

نکات مهم در نحوه ی مصرف چسب بلوک سبک

میزان مصرف چسب بلوک بر اساس اجرا انتخاب می شود و چون سطح بلوک و منظم بودن ارتفاع بلوک ها متفاوت است، به همین دلیل میزان مصرفی را به طور متوسط انتخاب می کنند. چسب استفاده شده برای هر متر مربع دیوار چینی 5/1 کیلوگرم است.

خواص ویژه و اثرات چسب بلوک سبک

چسب بلوک های سبک دارای ویژگی هایی زیادی می باشد که از مهم ترین آن ها می توان به پاسخ به تامین بسیاری از نیازهای صنعت ساختمان مخصوصا کاهش بار اضافی بر روی سازه اشاره کرد به دلیل اینکه این نوع ماده برای برطرف کردن مشکلات نیازمندی های این موارد طراحی و تولید شده است این چسب بر پایه سیمان، مواد شیمیایی پلیمری و پودر های معدنی به شکل های متفاوتی تهیه شده اند که بعد از گیرش کامل، اتصالی محکم و یکنواختی به وجود می آورند و سهولت و سرعت اجرا، چسبندگی مطلوب و مقاومت خیلی زیاد در برابر ضربه، و عایق مناسب برای گرما، سرما و صوت بعد از گیرش کامل، از دیگر خواص ویژه این چسب بلوک سبک در تولید سازه می باشد.

بیشتر بخوانید: مزایا و معایب بلوک عایق حرارت

ملاحظات ویژه فنی - کاربردی در تهیه ملات به وسیله چسب بلوک سبک

حتما از تهیه ملات چسب، بیش از مقدار مصرف برای دو ساعت کار جدا خودداری شود و یا اگر ملات مصرفی بیش از حد نیاز سفت شده است، با افزودن آب می توانید آن را به نتیجه مطلوبی برسانید.

دقت کنید سطحی که در زیر کار قرار می دهید کاملا صاف، تمیز و عاری از هر گونه آلودگی و مواد اضافی باشد چون به هیچ وجه نباید در قسمت بالا و كف قطعات بلوک سبک، حفره یا فضای خالی وجود داشته باشد به خاطر اینکه ممکن است باعث بر هم زدن قدرت استحکام و مقاومت بلوک شود.

بلوک های سبک باید قبل از استفاده کردن آن ها را از نظر ظاهری کامل بررسی کنید و حتما قبل از مصرف زنجاب کرده و اجازه دهید تا رطوبت به صورت یکنواخت در قطعه توزیع شود و از اضافه کردن هرگونه مواد افزودنی مانند (پودر سیمان، خاک سنگ و…) به محصول خود خودداری کنید.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 
برگشت به بالا